Kastamonu'daki 23 Nisan kutlamalarında depremzede çocuklar unutulmadı

Kastamonu'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şehit Erkan Kendirci İlkokulu'nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlanırken depremzede çocuklar unutulmadı.

Kastamonu'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şehit Erkan Kendirci İlkokulu’nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlanırken depremzede çocuklar unutulmadı.

İlkokulun bahçesinde gerçekleştirilen programa Kastamonu Vali Vekili Ahmet Atılgan, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, çeşitli kurum müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit Erkan Kendirci İlkokulu öğrencisi Sude Erva Aksoy, günün anlamını belirten konuşmasında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yurdumuzu bölüp parçalamak isteyen yabancı güçlere karşı Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Samsun’da başlayan mücadelenin devamında Amasya, Erzurum ve Sivas’ta yaptığı toplantılarla ülkenin kurtuluşu için yine ülke evlatlarının savaşması gerektiği fikri pekişti. Ulusun egemenliği, millet eliyle gerçekleşmeliydi. Atatürk, ‘Tek egemenlik vardır, o da ulusal egemenlik’ diyerek Cumhuriyet’e vurgu yaptı. Ankara’da 23 Nisan 1920 günü toplanan ve ülkenin her tarafından seçilerek gelen temsilciler, ülkemizin yokluk ve yoksulluk döneminde çalışmalara başladı. Meclis, top sesleri altında, gaz lambası ışığında çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi. Ulusal Kurtuluş Savaş’ mızı ilgilendiren tüm kararlar bu mecliste alındı. Bu büyük Millet, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde; 1’inci ve 2’inci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşları’nı kazanarak bu milletin sonsuza dek varlığını sürdüreceğini tüm dünyaya bir kez daha ispatlamıştır. Uzun savaş dönemi ve Kurtuluş Savaşı’nın büyük zaferle sona ermesiyle, yeni bir dönem başlamış, Türk Milleti’nin önüne yepyeni bir sayfa açılmıştır. Bu büyük askeri zaferden sonra, sıra siyasi, sosyal, ekonomik zaferlere gelmiştir. Bu yolda da ulu önder Atatürk; egemenliği kayıtsız şartsız millete veren, demokrasinin temelini oluşturan millet meclisini daha Kurtuluş Savaşı sona ermeden 23 Nisan 1920’de açmıştır. Milli iradenin temsil edildiği bu meclisle, Milletimizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracak birçok devrimler yapmıştır. 23 Nisan millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. 23 Nisan 1920 ruhu tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Bununla birlikte Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bir gündür. Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. ‘Egemenlik ulusundur’ diyerek dünya liderlerine örnek olmuş, çocuklar karşısındaki o mağrur duruş, boyun büküş, çocukluğunun yaşayamadığı her anını, küçücük yüreklere emanet etmekte hiçbir sakınca görmeyiş Mustafa Kemal’in en önemli özelliğidir. Teşekkürler Atatürk’üm! Biz çocuklarınız; bakmaya doyamadığınız, kıyamadığınız, alın teriniz, geleceğiniz, umudunuz, incinmesinden korktuğunuz, ayınız, yıldızınız, gündüzken güneşiniz, üstüne titrediğiniz, arkasından kokusunu içinize çektiğiniz getirin bütün çocukları, bayramları var bugün, Dünya uluslarına, mücadele anlayışı ve devlet adamlığıyla örek olmuş hala da örnek olmaya devam eden Atatürk’ün küçücük yüreklerin, ağız dolusu çocuk gülüşlerinin önünde sevgiyle eğilişinin adıdır 23 Nisan. Teşekkürler Atatürk’üm! Sevgili arkadaşlarım, yolunuz aydınlık, yüreğiniz insan sevgisiyle dolsun. Bu büyük gün, başta biz çocuklar olmak üzere tüm ulusumuz için kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

“BAYRAMI KUTLAMANIN GURURUNU, MUTLULUĞUNU HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdür Cengiz Bahçacıoğlu ise yaptığı konuşmada, herkesin bayramını kutlayarak; “Bundan tam 103 yıl önce bugün, büyük Türk milleti, milli iradeyi her türlü gücün üstünde tuttuğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Şanlı tarihimizde yeni bir dönemin başlangıcı, Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşı’mızın Büyük Millet Meclisimiz tarafından yürütülmeye başladığı günün yıl dönümü olan bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın gururunu, mutluluğunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Büyük Türk milleti, Mustafa Kemal önderliğinde Amasya’da başlayıp Erzurum ve Sivas’ta şekillenen dayanışma ile milli egemenliğini ilan etmiştir. Bu, ‘Bir ve beraber olma arzusu’ hem Anadolu’ ya hem de dünyaya karşı muhteşem bir mesaj olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli egemenliğin, demokrasinin yaşam kaynağı ve temel kurumudur. Milli şuurla kurulan Yüce Meclisimiz, kurulduğu günden bugüne milletimizin bekası için önemli kararlara imza atmış; ülkemizin yaşadığı en zor zamanlarda milletimize umut ışığı olmuş, olmaya da devam edecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülkemizin kuruluşunda önemli bir dönüm noktası olan Meclisimizin açılış tarihini tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etmesi son derece anlamlıdır, bu armağan, Atatürk’ün milletimizin geleceği olan çocuklara duyduğu sevginin, güvenin, umudun ve dünya barışına verdiği önemin en somut göstergesidir” dedi.

“23 NİSAN DÜNYA ÇOCUKLARININ KATILIMIYLA KUTLANAN İLK VE TEK ÇOCUK BAYRAMI”

Bahçacıoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olduğunun altını çizerek; “Bugün bütün insanlığın ortak hayalinin savaş, baskı ve zulümden arındırılmış bir dünya olduğunu düşünürsek 23 Nisan’ın dünya çocukları arasında barış ve kardeşliğin paylaşılmasına, dolayısıyla dünya barışına hizmet eden bir bayram olduğunun önemini kavrarız. Sizlere daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak, sizleri huzur, güven ve barış ortamında geleceğe hazırlamak hepimizin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile mümkündür. Hedefimiz, milli ve manevi değerlerine bağlı, araştıran, sorgulayan, kendine güvenen, yeniliklere açık, demokrasiyi özümsemiş fertlerle her yönden daha güçlü bir ülke konumuna erişmektir. Bu sorumluluğun bilincinde olan sizlerin, güzel yarınlarımızın mimarları olacağına inancımız sonsuzdur. Nitekim, ülkemiz en yakın tarihimizde 6 ve 20 Şubat`ta dünyanın en büyük deprem felaketleriyle sarsıldı. Felaketlerin hemen sonrasında sergilediğimiz devlet millet kaynaşmasında çocuk ve gençlerimizin yegâne birikimleri kumbaralarındaki paralarını, harçlıklarını seferber etmeleri, oyuncaklarını, en sevdikleri yeni giyeceklerini afet bölgesindeki kardeşlerine vermek istemeleri; gönüllü yardım faaliyetlerine katılmada yarış içinde olmaları göstermiştir ki ülkemiz çocuk ve gençleriyle birlikte ideallerine hızla yürümektedir, bu vesileyle başta çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin ve Cumhuriyet’imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

DEPREMZEDELER UNUTULMADI

Konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okuyup çeşitli gösteriler sundu. Öğrencilerin halk oyunlarını gösterileri rengarenk görsellere sahne oldu. Ayrıca öğrenciler “Türk Çocuğu” adlı müzik gösterisinde 6 şubatta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11 ilin etkilendiği şehirlerin bulunduğu pankartlar açtı. Öğrenciler daha sonra ellerindeki rengarenk balonları gökyüzüne bıraktı. Depremzedelerin unutulmaması vatandaşlar tarafından alkış topladı.

Bakmadan Geçme