KÜ'de Pakistan Günü Etkinliği Düzenlendi

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, 7 Ay Yıldız Spor ve Yaşam Merkezi'nde düzenlenen 'Pakistan Günü' etkinliğine katıldı.

Kastamonu Üniversitesi Sağlık, Spor ve Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Öğrenci Topluluğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye’deki Pakistanlı öğrenciler Topluluğu tarafından düzenlenen Pakistan Tanıtım Günü’ne Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan, Prof. Dr. Ömer Küçük, Prof. Dr. Kasım Yenigün, Dr. Öğr. Üyesi Hacı Ahmet Şimşek, Dr. Öğr. Üyesi Senem Yetgin, Dr. Öğr. Üyesi Cabir Osmanlı, Prof. Dr. Burhan Baltacı Arş. Gör. Veli Gök, Arş. Gör. Abdulkerim Dik ve çok sayıda akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinlikte Pakistan kültürünü ve dilini tanıtan öğrenciler hem şarkı söyleyerek hem de dans ederek geleneksel halk oyunlarını sergileme fırsatı yakaladı. Etkinlikte misafirler, şarkı Jeve Jeve Pakistan, Muhammed İkbal’in Şikâyet ve Cevabı kitabından şiirler okunup ve Türkiye dostluğunun tarihini anlatan belgeseli izledikten sonra öğrencilerin hazırladıkları geleneksel Pakistan yemeklerinin tadına baktı.

Muhammed İkbal’in Hayatı Anlatıldı

Etkinliğin açılış konuşmasını (PAKSTURK)Türkiye de Pakistan Öğrenci Topluluğun Başkan Yardımcısı Abdullah Zubair Mir yaptı. Başkan Yardımcısı Mir’in ardından kürsüye gelen Dr. Öğr. Üyesi Şimşek konuşmasında, Pakistan’ın ünlü şairi Muhammed İkbal’in hayatı hakkında katılımcılara bilgi verdi.  Şair İkbal’in Mevlâna hayranı olduğunu şiirlerinde Mevlana’nın etkisinin görüldüğünü söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Şimşek, İkbal’in aynı zamanda modern Türkiye’yi örnek gösteren bir Türk hayranı olduğunu da dile getirdi. Türkiye ile yakından ilgilenen Muhammed İkbal’in, Türklerin verdiği kurtuluş mücadelesinden etkilenerek yazdığı şiirler ile Pakistan halkının Kurtuluş Savaşına destek olmasını sağladığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Şimşek, İkbal’in şiirlerinin Pakistan’da Türk sevgisinin yayılmasına da neden olduğunun altını çizdi. Türklerin de Muhammed İkbal’in sevgisine karşılık vererek İkbal adına çok sayıda akademik ve kültürel etkinlikler ile yâd ettiğini söyleyen Şimşek Türkiye-Pakistan dostluğunun temelinde Şair İkbal’in olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Pakistan’la Olan İlişkiler Güçlendirilecek

Kapanış konuşması yapmak üzere kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Pakistan’ın zengin kültürünü, tarihi mirasını ve gelecek potansiyelini daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını söyleyerek köklü bir medeniyete sahip dinlerin, kültürlerin ve geleneklerin buluşma noktasında olduğuna dikkat çekti. Rektör Topal ayrıca, Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluk ve iş birliği ilişkilerinin de köklü bir geçmişe dayandığını ifade ederek tarih boyunca karşılıklı saygı, anlayış ve dayanışma temelinde şekillenen ilişkilerin günümüzde de güçlenerek devam ettiğini söyledi.

Kastamonu Üniversitesi olarak, kültürel çeşitliliği ve uluslararası iş birliğini önemsediğini dile getiren Rektör Topal, Pakistan’la olan ilişkilerimizi daha da güçlendirmek ve derinleştirmek için çeşitli alanlarda ortak projeler ve değişim programlarını hayata geçirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.  Etkinlik, günün anısına fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Bakmadan Geçme