• Haberler
  • Eğitim
  • Okuldaki Çiftlik Projesi ile Fidanlar Toprakla Buluştu

Okuldaki Çiftlik Projesi ile Fidanlar Toprakla Buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile 'Okuldaki Çiftlik' projesi başlatıldı.

"Mucize görmek istersen bir tohum ek!" sloganı ile başlatılan proje ile çocukların tarım, orman, doğa ve doğal yaşam konularında farkındalık oluşturmaları, bilinçlenmeleri, aidiyet duygusu geliştirmeleri ve harekete geçmeleri hedefleniyor. 

"Okuldaki Çiftlik" Projesi kapsamında, Araç Şehit Ünsal Aksoy Borsa İstanbul Yatılı Bölge İlkokulu ve Ortaokulunda fidan dikimi, fide ekimi gerçekleştirildi, kuş yuvaları ağaçlara yerleştirildi. Fidanlar ve fideler dikildikten sonra, öğrencilerin bunu sahiplenmesi için isimlikler asıldı. Okuldaki ağaçlara yerleştirilmek üzere öğrencilerden kuş yuvalarını boyamaları ve süslemeleri istendi. Bu sayede, öğrencilerin el becerileri de gelişmesi amaçlandı. Okuldaki Çiftlik projesi etkinliğinin sonrasında öğrencilerin geleneksel çocuk oyunlarını yaşatmaları amacıyla okul bahçesine öğretmen ve öğrenciler tarafından çizilen oyun alanlarında öğrenciler geleneksel oyunlar oynadı. 

Etkinliğe, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Şube Müdürü Halil İbrahim Kara, Araç İlçe Millî Eğitim Müdürü Selim Aydın, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

'Gelecek Nesiller İçin Daha Yaşanabilir Bir Dünya Oluşturabiliriz'

İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, "Okuldaki Çiftlik Projesi, çocuklara tarım ve doğayla iç içe bir eğitim imkânı sunarak onları geleceğe hazırlayacaktır. Bu proje ile çocuklarımızın tarım, orman, doğa ve doğal yaşam konularında farkındalık oluşturmaları, bilinçlenmeleri sağlanacaktır. Doğayı sevip korumak bugünü değil geleceği de şekillendiren çok boyutlu bir konudur. Bu bilinçle hareket ederek hem kendimiz hem de gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya oluşturabiliriz” dedi. 

Bakmadan Geçme