Sigorta Shop Kastamonu Acentesi Sahibi Ayar: 'Sigorta yaptırmak ömrü uzatır'

Aşirefendi ikinci hizmet veren Sigorta Shop Kastamonu firmasının sahibi Hüseyin Ayar, sigortanın önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Acente sahibi Hüseyin Ayar, fiyat avantajlarının çok olduğunu dile getirerek; “Bunun yanında ek hizmetlerimiz var. Poliçeniz nereden yapılmış olursa olsun biz size çekici hizmeti sunabiliyoruz, ek bir poliçe gibi. Onun dışında tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti veriyoruz, bunun en güzel yanı 3 ila 8 bin lira arasında sizlere özel hastanede tedavi imkanı sunuyoruz. Herhangi bir şey olabilir. Elinizi burkabilirsiniz, düşebilirsiniz. Uyurken yanlış bir hareket yapabilirsiniz farkında olmadan ve bir şekilde zarar görebilirsiniz. Bunların hepsine ferdi kaza teminatları arasında gösterip 8 bin liraya kadar karşılayabiliriz ve bunların fiyatları çok uygun. Bunun yanında tamamlayıcı sağlık sigortası var. Yatarak tedavi, ayakta tedavi yöntemlerimiz. Ailenizi de dahil edebiliyorsunuz. Buna göre primler çıkıyor. Taksitli ödeme avantajımız da var” dedi.

“KALİTELİ VE GÜVENLİ HİZMET VERİYORUZ”

Araç kaskosu olarak 40’a yakın şirketten fiyat alabildiklerini aktaran; “Bu fiyatlarda indirim yapabilme avantajımız da var. Bunların yanına ekstra herhangi bir hizmet istediğiniz zaman bunları yine ekleyebiliyoruz, fiyatlarında çok büyük fark yapmıyor. Çoğu acenteye göre biz şube olduğumuz için onlardan daha uygun kesebiliyoruz. Şöyle örnek verelim. 6 bin lira çıkan bir poliçe, bizim sistemimizde 4 bin ila 4 bin 500 lira arasında gözükebiliyor. Direkt şube olduğumuz için hem işler hızlı yürüyor hem kaliteli ve hem de güvenli hizmet veriyoruz. Örneğin bir kaza anında sonuna kadar yani sizin aracınızı sanayiden çıkartana kadar veya hastaneden kendiniz çıkana kadar ki bütün süreçle ilgileniyoruz. Bu bizim temel görevimiz. Sadece bir tutanak tutup  ‘işimiz bitti’ demiyoruz. Biz müşterilerimizi takip ediyoruz. Zamanı gelmeden poliçelerin tarihini takip edebiliyoruz. Birçok yerde şöyle bir durum vardır. En erken 15 gündür bildirme süresi, biz de ise bu bir aydır. Bir ay önce vereceğimiz teklifi çıkartabiliriz. Ona göre avantaj sağlarız” diye konuştu.

“İNSAN ODAKLI ÇALIŞIYORUZ”

Tarım sigortalarından bahseden Ayar; “Tarlalarda bildiğiniz üzere ekilen ürünlerde verimsizlik olabiliyor. Doğal verimsizlik de olabiliyor. Sarımsak kalitelidir ama çürüyebiliyor veya tarlaya çekirge basabiliyor. Biz bunları teminat altına aldığımız için zararı karşılıyoruz. İlimizde de Taşköprü sarımsağı olsun, Tosya pirinci olsun büyük önem arz ediyor. Bu sayede çiftçiler ürünlerini garantiye almış oluyorlar ve bizimle çalıştıklarında doğrudan tarım sigortalarının kendileriyle muhatap oluyorlar. Yani ilk önce evrakı düzenleyelim, gerekli odaya gönderelim değil de biz her şeyi hallediyoruz. TARSİM sigortasının kendisiyiz aslında. Hasarı tespit ettiğimiz andan itibaren TARSİM’in sorumlularıyla görüşerek işleri hızlandırabiliyoruz. Kaza veya çalınma gibi birçok şeyde biz işlerimizi en iyi ve en hızlı şekilde çözüyoruz. Normalde bu işlemler bir aya kadar sürebiliyor ama biz direkt işlemleri başlatıyoruz. İnsan odaklı çalışıyor ve müşterilerimizin direkt bizlerle temas kurmasını sağlıyoruz” dedi.

“MÜŞTERİ GELDİĞİNDE EN YÜKSEK TEMİNATI EN UCUZU ALIYOR”

Güvenilir acente şirketlerinde sigorta işlemlerinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Ayar; “Bazı acenteler sahte poliçe düzenlemeleri yapıyorlar. Başkasının adına olan bir aracı sizin üzerinize gösterip paranıza alıyorlar fakat ortada bir poliçe yok. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekiyor. Yanlış sigorta uygulamalarıyla ilgili SEGEM’den kendi tarafımca almış olduğum bir eğitimim var. SEGEM Sigortacılık Eğitim Merkezi’dir. Buradaki belgeler olmadan bir kişi sigortacı olamaz. Öncelikle bunu vatandaşlar kontrol etsinler. Teknik personel yeterlilik veya acente teknik yeterliliği var mı? Bu branşların eğitimini almayanlar çoğu sorunda sadece poliçe kesip geçebiliyorlar. Arızaya giderek kaliteli olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Fakat sadece arıza/kaza anında gerçekleşen risk değil, ondan sonra müşterinin dolandırılmamasını sağlamak, işlemleri hızlandırmak, can sağlığını güvence altına almak… Can sağlını nasıl güvence altını alıyoruz? Bu yaptığımız poliçelerin içerisinde bu var. Bizim sınırsız teminatımız var.  Müşteri geldiğinde en yüksek teminatı en ucuzu alıyor. Sigortacılık üzerinde suiistimal üzerine çalıştığım için bazı acentelerin bazı ekspertizlerle anlaşıp insanları dolandırdığını da görebiliyoruz, böyle şeyler de var. Bundan dolayı cezaevine girenler oldu. Vatandaşlar bundan şöyle kurtulabilir, bizim araç fotoğraflarını istememizin en büyük nedeni zaten burada yatıyor. Biz diyoruz ki ‘Kaza öncesi araç bu, kazada çektiğimiz fotoğraflar bu şekilde’ yani bir ne bir gün sonrası ne bir gün öncesi anlık video, fotoğraf çekiyoruz. Bu yüzden sigortacılık acentesinin kaliteli olması gerekiyor. Böyle farklı talepleri olabiliyor müşterilerin veya acentelerin. Bizde böyle bir talep yok. Bizde tek talep halkımızın yani Kastamonu’da yaşayan vatandaşların en güzel hizmeti alması. Olur ya özel bir hastaneye gidecek olursunuz. Fakat size verilen teminatlar yetersiz kalır, bizde böyle bir imkan yok. Yani sizin bize gelip poliçe kestirdiğinizde bir özel hastaneye gittiğinizde bunu karşılamıyor demesi veya bir kaza gerçekleşti gittiğinizde ‘Bunun 100 bin lirasını karşılayabiliriz, geri kalanını karşılayamayız bir durum söz konusu değil. Bizde müşterimiz için her şey sınırsız. Bizim yaptığımız işin kalitesi şuradan belli, Türkiye’nin 81 ilinde varız. İlçelere illere hizmet verebiliyorum” şeklinde konuştu.

“BU TARZ SİTELERE LÜTFEN İTİBAR ETMEYİN”

İnternetten sigortacılık hizmeti veren sitelere ilişkin uyarılarda bulunan Ayar; “Yakın zamanda bu olayı yaşayan biriyle konuştum. Malum, çok bilinen bir siteden poliçe kestiriyor ama poliçe yok. Kullanmaları gereken bir durum oluyor ama ortada ne teminat bilgisi var ne E-Devlet’te var. Sahte poliçeyi düzenlemişler. 5 bin liraya yakın dolandırıldı. Bu tarz sitelere lütfen itibar etmeyin. WhatsApp’tan yazınız bize. 0 542 583 76 96 telefonumuzdan bizimle irtibat halinde olabilirsiniz. İnsanların tabi riskle karşılaşmasını istemeyiz ama hayat şartları olabiliyor. Bizim isteğimiz genel olarak hep iyi olmak. Yani insanların zarar görmemesi ama bu durum gerçekleştiğinde de 7/24 hizmetinizdeyiz. Bir de yeni bir yöntem var, mailden mesaj atıyorlar.  Bu mesajlar piyasanın yüzde 70 altında poliçe keseceklerini belirten mesajlar şeklinde oluyor. ‘Bana kimlik bilgilerinizi gönderin’ diyor. Size bir tane poliçe gönderiyor. Siz olduğunu sanıyorsunuz ama bir çevirmeye giriyorsunuz hiçbir şey yok ve o kimlik bilgilerinizi başka yerde kullanma imkanlarını da ellerinizle veriyorsunuz. Şunu iddia da edemezsiniz. ‘Beni dolandırdılar’ çünkü siz kendi ellerinizle verdiniz bu bilgileri. İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıkta ayrıca şöyle bir sıkıntı var her zaman geri ödeme alamazsınız. Para gider. gittiği gibi siz sigortanızı yaptırdığınızda cezalı yaptırırsınız. Çünkü ceza primi birikir” ifadelerini kullandı.

“SİGORTA YAPTIRAN KİŞİYİ GÜVENCE ALTINA ALIYORUZ”

Teminatların yüksek tutulmasının vatandaşın artısına olduğu bilgisini veren Ayar; “İnsanlar hastaneye gitmek durumunda kaldıklarında ekstra ceplerinden para ödemesinler. Bu sigortayı bana yaptırıyorsan benim müşterim hastaneye gittiğinde veya kaza geçirdiğinde cebinden beş kuruş daha harcamaması gerekiyor. Çünkü bana güvenerek gelip bu işi yaptırıyor ve ben de en üst şartlarda, her an olabilecek değil olmuş gibi düşünerek bu şartları sağlamamam gerek. Ekstra sağlık sigortası yapabiliriz, aileyi teminat altına alabiliriz. Aileden birine bir şey olduğunda dahi karşılarız. İş yeri vardır, iş yerinden herhangi bir risk gerçekleştiğinde masraflarının karşılanmasını ister bunu da karşılarız. Zaten bizim bir formumuz vardır, bu formu doldururuz. Bu formda işletme için form sonrasında en yüksek teminatları açarız. Sigortanın genel şartları, standart şartları ve geçerli veya geçersiz olduğu durumlar, bir de ek teminatları vardır. Bunları ne yapabiliriz? Ekleyebiliriz. Ekledikçe poliçe genişler, branşları genişler. Onlar üzerinden de kaliteli bir hizmet sunarız. Eğitim için farklı sistemlerimiz var. Eğitim sigortamız adında bir sigortamız var. BES sistemine benziyor. Bu poliçeyi yaptırdığınızda çocuğunuz veya kardeşiniz üniversiteye geldiğinde bütün masraflar şirket tarafından karşılanır. Sigorta dediğimiz şey kelime anlamıyla gerçekleşen veya gerçekleşecek riski koruma altına almaktır. Sigortayı yaptıracak kişi başına gelebilecek herhangi bir durumdan dolayı kendini korumaya, teminat altına alır. Bu durumda ne olur? Kendisi ekstra masraflara katlanmak yerine sigorta üzerinden karşılar ve yoluna devam eder. Tabii sigorta dışında kalan haller de vardır. Örneğin kendi aracınıza hasar verip sağını solunu parçalayıp kaza süsü verdiğinizde ekspertizde belli oluyor. Bu durumda teminat alamazsınız veya şöyle bir durum gerçekleşti. Aracınız 4 ay önce bir kazaya karıştı. Bunun fotoğraflarını bize gönderdiniz, ben bizzat bunu tespitini yapabiliyorum. Mevcut bir veya daha önceden gerçekleşmiş bir hasar fotoğrafını gönderdiğinizde, diyelim ki gözümüzden kaçtı ve gönderdik. Genel merkezimiz de bu işe bakıyor. Bu durumda hem sigortalının dolandırılması hem sigorta şirketinin dolandırılmasının önüne geçiliyor. Çünkü geçmişte bu çok yapıldı. Şahıslar kendi araçlarına kasıtlı olarak zarar verdiler. Bunun için sigortayı kullanarak para talep ettiler. Farı kırılan, aynası kırılan aracı pert veya ağır hasarlı olarak gösterilebiliyor. Bu tarz yöntemlere başvurulduğunda da biz tespitini ederek,  sigorta ettiren kişiyi güvence altına alıyoruz. Çünkü bunu şahıs her zaman kendisi yapmıyor” diye konuştu.

“MÜŞTERİNİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA POLİÇE HAZIRLIYORUZ”

Trafik sigortasının zorunlu olduğunu hatırlatan Ayar; “Çok fazla araç olduğu için, bu sigorta ayrıca önemli. Kaskoda da lütfen teminatlarınıza bakın. Fiyatları yüksek çıkabilir, düşük çıkabilir. Bazısı ‘boş kasko’ diyebiliriz. Bu boş kasko ise şu anlama geliyor, bir kaza olur kasko şirketi ek araba vermeyeceğini veya ‘Belirli bir miktardan sonrasını ben aracın giderini karşılamıyorum’ der. Bu durumda da sizin cebinizden para çıkar. Bunun olmaması için kasko teminatlarına kesinlikle bakın. Mesela anahtar güvencesi de var kaskoda. Anahtarı kaybettiniz, kırıldı. Hangi şirket ne karşılıyor, bunları bilmeniz gerekiyor. Anahtar teminatları 2 binden, 4 bin liraya kadar değişiyor. Ayrıca biz sel muafiyeti verebiliyoruz, ilimizde de 3 senedir sel olduğu için bu bence ayrıca önemli. Deprem muafiyeti de bulunuyor. Eve bir şey, olmadı insanlara da bir şey olmadı ama aracınız deprem neticesinde bir şekilde hasar aldı. Bunu da karşılıyoruz. Kasko biraz pahalı gelebilir ama gerçekten de oluşabilecek risklerde sizin zararınızı karşılıyor, finanse ediyor. Aracınız tamir edilirken size ikame araç verir.  Bunu istediğiniz gibi 15 gün veya bir ay aracınız tamir edilene kadar kullanabiliyorsunuz. Bunların miktarını da arttırabiliyorsunuz. Yılda bir defa, iki defa, üç defa burada her şey bizim elimizde. Diğer acentelere göre farkımız da burada başlıyor zaten. Her şeyi kendi elimizin altında istediğimiz gibi verebiliyoruz. Müşterinin talebi doğrultusunda poliçe hazırlıyoruz ve bunlar yasal.  Çok daha güzeli kaskoyu 9 taksite kadar bölebiliyoruz. Biz ANK Group Sigorta Reasurans Brokerliği A.Ş şirketiyiz. Broker demek zaten bu işteki en kapsamlı firma anlamına geliyor” dedi.

“EVİN EDERİ KADAR POLİÇE KESİLMELİ”

DASK sigortasına ilişkin de çeşitli bilgiler veren Ayar; “DASK doğal afet sigortasıdır. Fiyatları da makul. Evin değerine, konumuna, metrekaresine göre değişiklik oluyor. Bunda yangın primi de var ve kişiye kalacak yeri dahi sağlanıyor. Hafta sonu Ataçkent Sitesi’nde yangın çıktı. Bizden sigortası olsaydı kalacak yerini dahi ayarlayıp, evi tadilat edilecekti. İnsanlar özellikle DASK yaptırmalı. ‘14-15 kat evim var sel olmaz, bir şey olmaz’ demesinler. Bu teminatların içinde su basması da var. Yani evde su açık kaldı veyahut üst katınızdaki bir sızıntı dolayı ev su doldu, bu sigorta sayesinde zararınızı karşılamak için dert etmenize gerek kalmayacaktır. Bu yüzden teminatlarınızı düşük göstermeyin çünkü düşük gösterildiğinde bu sorun oluşturur. Poliçesine 10 bin lira dahi yazan gördüm. 10 bin liraya kapı ancak alınır. Bu çok büyük bir yanlış. Evin ederi kadar poliçe kesilmeli, az tutsun diye evin değerini düşük göstermemeli. Biz bu yüzden teminatlarımızı iyi tutuyoruz ki vatandaşlar olumsuz bir durumla karşılaştığında hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilsinler. Ayrıca DASK’a hırsızlık teminatı da eklenebilir. Benim de tavsiyem ekletmeleridir. Herhangi bir hırsızlık esnasında evinizde eşyaları da karşılayabiliriz. DASKI, kaskoyu iş yeri sigortanızda en ucuzuna değil, işinize en çok yarayana bakmanız lazım. ‘Fiyat az çıksın’ demeyin. Daha sonra boşuna cebinizde para çıkabilir. Bunlardan kaçınmak için gerçek bilgileri sunmak gerekiyor. Mesela tarım sigortası yaptırmayıp arsasına yangın sigortası yaptıran var. Dolu veya sel vurabiliyor ama doğal afet sigortası yaptırmadığı için sigortası bir nevi boşa çıkmış oluyor. Bütün sigorta çeşitlerinde teminat yüksek korumak yüksek, teminat düşük ise koruma da düşük olmuş oluyor. Bu yüzden teminatı yüksek tutacağız. Müşterilerimizi bilinçlendireceğiz bu konuda.  Sigorta yaptıran kişi neyin işine yarayıp yaramayacağını bilemeyebilir, bu konuda biz yardımcı oluyoruz. Ufak fiyat artışları büyük zararların önüne geçiyor. Maalesef toplum olarak sadece fiyata bakıyoruz. Fiyattan çok alınacak hizmete bakılmalı. Buna para veriyorsanız sizi koruması lazım. Bir olaya şahit oldum. Kaza yapmış biri, sigorta acentesini aradı. ‘Siz doldurun formu, benim gelmeme gerek yok zaten’ dedi. Öyle bir şey olamaz. Gideceksin.  Ulaşımı uzak bir yerdir,  şehir dışındasındır, hastanedesindir,  bir zaruret vardır ancak o zaman olur. Onun dışında kesinlikle gidilmesi lazım. Çünkü süreç uzar.  O kazaya gelmeyen sigorta acentesi sebebiyle de o kişiye değer düşüklüğü çıkarttılar. Değer düşüklüğü de aracın kaza anında gördüğü zararın teminatı. Araç 50 bin lira, kaza yapan araç 100 bin lira kazadan sonra bu aracı satarken bu adam 90 bin liraya koyacağını varsayarsa aradaki 10 bin lira değer düşüklüğüdür. Bunu da size karşılatırlar ama acenteniz yanınızda olursa, bunu karşılamayabilirsiniz. İşin içine hile karıştıranlar, müşterisini önemsemeyenler maalesef var. Yeni bir sigortacılık ve doğru sigortacılık anlayışıyla Kastamonu il ve ilçelerinde hizmet vermeye başladık” dedi.

“SİGORTA YAPTIRMAK MEVCUT ÖMRÜNÜZÜ UZATIR”

Cep telefonlarına dahi sigorta yapıldığını dile getiren Ayar; “Örneğin kendi telefonumu 2021 yılında aldım ve sınırsız cam filmi ve ekran değişikliği sigortası yaptırdım. Bu sigorta hizmeti ömür boyu kullanılıyor. Bunu çoğu kişi de bilmiyor. Bence günümüzde herkesin telefon kullandığı bir çağda telefon sigortası yaptırılması lazım. Çünkü kırıldığında veya arızalandığında büyük maliyetler çıkabiliyor. Kimi zaman ürünün yenisiyle değişim bile yapılıyor. Dijital olan her şey sigortalanabilir. Vatandaşların bu hizmetlerin hepsini alabilmesi için bizi tercih etmesini bekliyoruz. Daha birçok hizmetimiz var. Şu konuda bir uyarı yapmam gerekir. Sağlık sigortalarında bir ameliyat söz konusu ise bunun tespiti siz sigortayı yaptırmadan önce yapıldıysa onu karşılatamazsınız, tespit edilmemiş olur. Gebelik durumunu karşılayan sigortalar da var. Evliyseniz, eşiniz hamile ve ameliyata alındıysa bütün doğum masrafları karşılanır. Üzerine devletten bakım parası da alınabilir. Sigortanın iptali konusunda ise DASK ve Trafik sigortası dışındakilerin hepsi iptal edilebiliyor. Onları devlet zorunlu tutuğu için iptal hakkı yok. Onun dışında sigorta yaptırmak mevcut ömrünüzü uzatır. Size biçilen yaşam süreci içinde sağlıklı yaşayıp stressiz ölmek var, bir de her gün sizi sıkıntıya sokacak bir şeyle uğraşıp ölmek var. Sigortanın anlamı bir nevi de her türlü tehlikeden insanı arındırmak. Sınırsız imkanlar var, bu imkanlardan yararlanılması için vatandaşların bize gelip iletişime geçmesini istiyoruz. Buraya gelen insan sorunu çözülmeden gidemez. Bunun için buradayız, en kapsamlı paketleri sunuyoruz. Burada en iyi hizmeti sunmak için varız. Yeter ki vatandaşımız refah içinde olsun, sorununu çözebilelim. Ayrıca yazdığım ‘İktisadi ve İdari Bilimler İçin Bibliyografya’ kitabımda da sigortacılık konusunda vatandaşlar bilgi edinebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme