Spor Bilimleri için Özel Yetenek Sınav Kılavuzu yayınlandı

Kastamonu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından 2023 Özel Yetenek Sınav Kılavuzu yayımlandı.

Kastamonu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı için ön kayıtlar 28 Ağustos’ta başlayıp, 1 Eylül günü saat 17.00’da sona erecek. 2 Eylül’de aday listeleri ilan edilecek. Özel Yetenek Sınavı 5 Eylül günü gerçekleşecek. Sınav sonuçlar 10 Eylül’de ilan edilecek, 11 Eylül’de kesin kayıtlar yapılacak. 14 Eylül’de boş kontenjanların ilanı, 15 Eylül’de de yedek kayıt gerçekleştirilecek. Daha detaylı bilgi edinmek için Kastamonu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin resmi internet sitesinde yer alan duyurular bölümünden 2023 Özel Yetenek Sınav Kılavuzu’na ulaşabilirsiniz. 

Yayımlanan kılavuzda Kastamonu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Baydil’in mesajına yer verildi. Baydil mesajıda; “1993 yılında Gazi Üniversitesi bünyesinde kurulan ve 2006 yılından bu yana Kastamonu Üniversitesi adı altında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden Fakültemiz, sayısız mezunları, sportif ve akademik başarıları ile Türk spor hayatında önemli bir yere sahiptir. Kurulduğu günden bugüne kadar, daima istikrarlı bir eğitimle yetişmiş, alanına hâkim, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, vatan ve millet şuuru içerisinde kültürlü ve sağlıklı nesiller yetiştirmeyi ilke edinmiş olan fakültemiz, deneyimli ve yetkin akademik/idari personelin desteğiyle hem sportif faaliyetlerdeki başarılarıyla hem de mezun ettiği öğrencilerinin alandaki başarılarıyla göz doldurur hale gelmiştir. Sizlerin de aramıza katılmasıyla başarılarımızın katlanarak devam edeceği inancını taşımaktayım. Ancak gerek sınavlardaki başarınız gerek hak ve sorumluluklarınızı bilmeniz açısından, kılavuz niteliğinde düzenlenen bu kitapçığın dikkatli bir şekilde okunması büyük önem arz etmektedir. Objektif kriterlere dayalı olarak hazırlanan ve sportif yeterliliklerin test edileceği bu sınav sistemiyle aramıza katılacak olan arkadaşlarımızı heyecanla bekliyor; tüm adaylara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL YETENEK SINAVININ ÖNEMİ BÜYÜKTÜR”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise, “Günümüzde spor sadece yarışma amacıyla yapılan fiziki bir aktivite olmanın dışına çıkmış; ülkelerin vitrininde önemli bir reklam aracı, uluslararası ilişkilerde diplomatik bir faaliyet, sağlıklı nesillerin oluşturulmasında etkili bir yöntem, sosyal ve kültürel gelişimin en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu amaçla ülkeler sportif tesisleşmeye ve faaliyetlere çok büyük bütçeler ayırmakta ve sporun bir yaşam biçimi haline getirilmesini sağlayacak politikalar üretmeye çalışmaktadır. Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi; bilimsel temellere dayalı eğitim-öğretim müfredatı, alanında kendini ispat etmiş tecrübeli akademik personeli, uluslararası standartlardaki spor tesisleri, araştırma laboratuvarları, kütüphanesi, sınıfları vb. imkânları ile adından söz edilir bir konuma gelmiştir. Özellikle ülke içi ve dışında elde edilen sportif başarılarla parlayan bir yıldız haline gelen Fakültemizin bu başarısının temelinde uygulanan özel yetenek sınavının önemi büyüktür. Siz sevgili adayların başvurduğu bu sınav, sadece sportif performansın değerlendirmeye alındığı, tamamen objektif değerlendirme unsurlarının üzerine inşa edilmiş ve her aşamasının kayıt altına alındığı denetlenebilir bir sınavdır. Bu vesileyle sınava girecek adaylara başarılar diliyor, aramıza katılacak olanları şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

kastamonugundemgazetesi.com

Bakmadan Geçme