Ticaret Bakanı Muş: Karadeniz gazının üretim aşamasına geçildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Karadeniz gazının üretim aşamasına geçildiğini ve sisteme entegre hale getirildiğini duyurdu. 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Karadeniz gazının üretim aşamasına geçildiğini ve sisteme entegre hale getirildiğini duyurdu. 

Bakan Muş, Türkiye'nin sadece kendi ihtiyacını karşılayacak enerjiyi ürettiğinde bile Türkiye’nin başka bir segmentte olacağını belirterek, “Ülkenin gelecek 5 yılını kesintisiz, ne yaptığı belli, ne olacağı belli bir liderle yönetmemiz gerekiyor. Türkiye’nin en temel meselesi enerjiye olan bağlılığıdır. Bu doğalgaz ve petroldür. Siz akaryakıtın ÖTV yansımasını görüyorsunuz. Diğer tarafta sanayi de işletmesini görüyor. Dolayısıyla Türkiye petrol ve doğalgazda dışa bağımlıdır. İnşallah Karadeniz gazının üretim aşamasına geçildi. Sisteme entegre hale getirildi. Yavaş yavaş orayı geliştireceğiz. Yeni keşiflerde orada bekliyoruz. Şimdi biz özellikle petrol konusunda, diğer madenler konusunda da arama faaliyetlerini yoğunlaştırıyoruz. Biz bu enerjide Türkiye’nin sadece kendi ihtiyacını karşılayacak seviyeye getirdiğinde bile Türkiye’yi artık başka bir segmente taşıyor olacağız. Resmi Gazete’de Karadeniz’in en büyük serbest bölgesinin Samsun’da kurulacağı yayınlandı. Sanayinin geldiği yerde sizin de işiniz artar. Üretimin olduğu yerde sizin de yoğunluğunuz artar” şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme