• Haberler
  • Çankırı
  • Turistik Tuz Ekspresi'nin 2. Seferinde Yolcular Çankırı'ya Hayran Kaldı

Turistik Tuz Ekspresi'nin 2. Seferinde Yolcular Çankırı'ya Hayran Kaldı

Çankırı'da 1934 yılındaki Tenezzüh Treni'nin 90 yıl sonraki devamı niteliğinde olarak başlatılan 'Turistik Tuz Ekspresi'nin ikinci seferinde Çankırı'yı ziyaret eden günübirlik turistler, şehre hayran kaldı.

Çankırı’da 1934 yılında başlatılan ve 4 yıl sefer düzenledikten sonra kaldırılan “Tenezzüh (Gezinti) Treni” seferleri, Çankırı Valiliği koordinasyonunda Çankırı Belediyesi, TCDD, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çankırı Konfederasyonu ve TÜRSAB Orta Anadolu Bölge Temsil Kuruluna bağlı seyahat acentelerinin iş birliğiyle “Turistik Tuz Ekspresi” olarak 90 yılın ardından yeniden başlatıldı. Turun ikinci seferinde Ankara Garı’ndan hareket eden “Turistik Tuz Ekspresi”, 3 saatlik bir yolculuğun ardından Çankırı’ya ulaştı. “Turistik Tuz Ekspresi” yolcuları, "kaya tuzunun başkenti" olarak nitelendirilen Çankırı’da, büyüleyici yer altı tuz şehrini ziyaret etti. Trende seyahat edenler, dünyanın en büyük tuz mağarası olması özelliğini taşıyan ve yerin 150 metre altında bulunan, Türkiye’nin endüstriyel mirasları arasındaki yer altı tuz şehrini gezdi. Yer altı tuz şehrine hayran kalan turistik tren ekspresi yolcuları, daha sonra Çankırı’nın önemli tarihi eserleri arasında yer alan tıbbın ve eczacılığın sembollerinin doğduğu mekan olan Taş Mescit ve Çankırı Mevlevihanesi gibi çeşitli tarihi ve kültürel mekanlarda tarihi bir yolculuk yapma fırsatı buldu.

“Çankırı’da bu kadar değerli turistik yerlerin olduğunu ilk defa gördüm”

Tren turuna katılan Nuray Yıldız, “Türkiye’nin pek çok yerini gezdim ama Çankırı’ya ilk defa geldim. Çankırı’da bu kadar değerli turistik yerlerin olduğunu ilk defa gördüm ve gerçekten çok şaşırdım”dedi.

Bakmadan Geçme