Asrın Felaketi Fotoğraflarla Anlatıldı

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizde yıkıcı etkisi olan depremlerin yıldönümü münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı'nda İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde hazırlanan 6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Asrın Felaketi Fotoğraflarla Anlatıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

80 fotoğrafın sergilendiği etkinlik açılışına Vali Meftun Dallı, Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, AK Parti Milletvekilleri Halil Uluay, Fatma Serap Ekmekci, kurum ve kuruluş müdürleri, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, belediye başkan adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Asrın Felaketi Fotoğraflarla AnlatıldıVali Meftun Dallı düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasında, “Tam bir yıl geçti, geçen sene 6 Şubat’ta ülkemizin tarih boyunca gördüğü en büyük felaketlerden birini yaşadık. Asrın felaketi diyoruz ama aslında asırdan da daha uzun bir süre böyle bir felaket bu topraklarda yaşanmamıştı. Çok büyük bir acı. 50 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. Özellikle Hatay, Kahramanmaraş gibi şehirlerimiz yerle bir oldu. İlk günden itibaren milletimiz oradaki yaraları sarmak için her türlü fedakârlığı yaptı ve bugün de yapmaya devam ediyor. Orada devletimiz şu an itibariyle konutlara teslim etmeye başladı. Vatandaşlarımızın bu süre içerisinde barınmalarını sağlamak için önce çadır, sonra konteynır kentler kuruldu. Her türlü imkan seferber edildi ve bugün gelinen noktada şükürler olsun, tabii daha yapılacak çok şey var bölgede ama insanlarımızın rahat bir ortamda bu kışı da geçirmeleri için her şey sağlanmış durumda. Bu arada Kastamonu hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Buraya geldikten sonra depremle İlgili depremden sonra yaraların sarılması noktasında hemşerilerimizin çok kıymetli işler yaptığını da gördüm. Kayıtlardan da baktım. Bu vesileyle bir kere daha Kastamonulu hemşerilerimize bu konuda emeği çabası katkısı geçen herkese ben de teşekkür etmek istiyorum. Allah bir daha böyle bir acı İnşallah böyle bir felaket ülkemize milletimize yaşatmasın” dedi.

‘Hazırlıklı Olmamız Lazım’

Felaketlere karşı hazır olunması gerektiğine vurgu yapan Vali Dallı; “Hazırlıklı olmamız lazım. Şunu kabul etmemiz lazım ki Anadolu bir deprem coğrafyası biliyorsunuz. Kuzey Anadolu fayı da ilimizin güney kısmından geçiyor. Tosya ilçemiz ve İhsangazi ilçemizden. Bu bölgede aynı zamanda bir deprem kuşağı, bizim de her türlü depreme hazırlıklı olmamız lazım. İnsanlarımızın artık bir deprem olduğunda deprem öncesinde deprem anında deprem sonrasında ne yapması gerektiğini bilmesi lazım. Binalarımızı yapılarımızı uygun şekilde yapmaya fevkalade dikkat etmemiz lazım yani. Bu coğrafyada bu deprem gerçeğiyle yaşamayı artık bizim öğrenmemiz lazım. Çünkü deprem öngörülebilir bir şey değil yani ancak. Etkisini azaltmak için tedbirli olursanız ne yapmanız gerektiğini bilirseniz daha az zararla daha az acıyla, daha sıkıntıyla atlatmanız mümkün. Onun için bu vesileyle bir kere daha vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum” dedi. 

Akabinde Vali Meftun Dallı ve beraberindeki protokol İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde hazırlanan 6 Şubat Depremleri Fotoğraf Sergisi’ni gezerek, afet durumuna karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Özel Haber

Bakmadan Geçme