• Haberler
  • Genel
  • Medyada Erişilebilirlik Ve Dil Kullanımı Semineri Düzenlendi

Medyada Erişilebilirlik Ve Dil Kullanımı Semineri Düzenlendi

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu tarafından Engelli Bakım, Rehabilitasyon ve Erişilebilirlik Uzmanı Sosyal Pedagog Adem Kuyumcu'nun konuşmacı olarak katıldığı 'Medyada Erişilebilirlik ve Dil Kullanımı' semineri gerçekleştirildi.

Medyada Erişilebilirlik Ve Dil Kullanımı Semineri Düzenlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Akademik danışmanlığını Doç. Dr. Ersoy Soydan’ın yürüttüğü Medya ve İletişim Topluluğu “Medyada Erişilebilirlik ve Dil Kullanımı” adlı bir seminer düzenledi.

‘Bir İnsanı Seviyor Olmanız O İnsanın Önündeki Engelleri Kaldırmaz’

İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere, Engelli Bakım, Rehabilitasyon ve Erişilebilirlik Uzmanı Sosyal Pedagog Adem Kuyumcu konuk oldu. Birçok ülkede gönüllü olarak engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırmak için danışmanlık yaptığından söz eden Kuyumcu, “Sizlerle olmak bana mutluluk ve motivasyon veriyor. Bugün burada olmamızın sebebi engelli konusunda bakış açımızı değiştirmek, doğru sandığımız yanlışları düzeltmek, engelli bireylerle iletişim konusunda hatalarımızı vaka analizi ile görmek. Bir insanı seviyor olmanız o insanın önündeki engelleri kaldırmaz. Mimari engelleri kaldırırsanız, eşit eğitim, eşit istihdam hakkı sağlarsanız, sosyal hayata katılımlarına destek olursanız o zaman engelleri kaldırmış olursunuz” dedi. 

Engelli bireylere özel olarak nitelendirilen günlerin kutlamalarını doğru bulmadığını anlatan Kuyumcu, “Bir hak talebi savunuculuk gününün içini boşaltmanın yöntemi kutlamaya çevirmektir” ifadelerini kullandı.

‘Onurunun Kırılmasına Sebep Olmamalı’

Kuyumcu, konferansta engelli bireyler ile ilgili haber yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden söz ederek, “Haberde engelli bireyin yaşadığı olayla ilgili kullanılan dilin engellinin şimdiki ve gelecekteki yaşamına nasıl etki edeceğine dikkat edilmeli. İncinip, onurunun kırılmasına sebep olmamalı. Engelli bireyde travma yaratabilecek başlık, ifade, görüntü kullanma olmamalı” şeklinde konuştu. 

Yaşlılarla da iletişimin önemine vurgu yapan Kuyumcu, “Lütfen gidin onları dinleyin çünkü dinlenilmeye ihtiyaçları var. Dinlemek için değil anlamak için dinleyin” dedi.

Engelli bireylere yardım ederken iletişime çok dikkat edilmesi gerektiğinden bahseden Kuyumcu, engelli bir bireye önce ‘Size yardım etmemi ister misiniz? sorusu yöneltmek gerektiğini, bireyin “Evet” cevabı verirse “Peki nasıl yardım edeceğimi bana tarif eder misiniz?” diye mutlaka sorulması gerektiğini vurguladı. Kuyumcu, görme engelli bireylere yardım ederken nasıl davranılması gerektiğini uygulamalı olarak anlatmak için sahneye bir öğrenci davet etti. Kuyumcu, konferans sonunda katılımcılara işaret dili pratikleri yaptırdı. Programın sonunda Adem Kuyumcu’ya katılımından dolayı teşekkür edilerek çiçek takdim edildi.

Özel Haber

Bakmadan Geçme