Toprak ve Patoloji Analizleri Bilgilendirmesi Yapıldı

Kastamonu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Gamze Savacı ve Dr. Öğretim Üyesi Funda Terzi, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün katılımıyla Pınarbaşı'ndaki muhtarlar ile bir araya geldi.

Kastamonu Üniversitesi MERLAB Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Gamze Savacı ve Dr. Öğretim Üyesi Funda Terzi tarafından Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün de katılımıyla Pınarbaşı’ndaki muhtarlara yönelik “Toprak Verimliliğinde Toprak Analizlerinin Önemi” ve “Hayvan Ölümlerinde Patolojik Analizlerin Önemi” konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.  

Toplantıda, konuşan Doç. Dr. Savacı ve Dr. Öğretim Üyesi Terzi çiftçilerin kaliteli, bol ürün alabilmesi için çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirileceği yerlerin ve toprak verimliliğinin gerçeğe uygun şekilde saptanmasında toprak analizlerinin önemli olduğunu vurguladılar.

Toplantıda toprak verimliliğinin, bazı besin elementleri (özellikle yarayışlı fosfor, alınabilir potasyum, azot, demir, molibden vb.), organik madde miktarı, toplam tuz, pH, bünye analizleri ile ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Savacı ve Dr. Öğretim Üyesi Terzi gübre uygulamalarında, gübrenin gereğinden az veya fazla miktarda kullanımı ya da yanlış gübre kullanımı ve uygun olmayan zamanda kullanımınının çiftçilerinin bütçesini ve toprak sağlığını olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdiler.

Toprak Analizlerinin Yapılmasının Önemli Bir Etmen Olduğu Vurgulandı

Toplantıda kimyasal gübrelerin toprağa uygulanacak miktarlarının saptanmasında toprak analizlerinin yapılmasının önemli bir etmen olduğu vurgulandı. Ayrıca, hayvancılık sektörüne yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ölümlerin önemli ekonomik kayıplara neden olabileceğinden bahseden Doç. Dr. Savacı ve Dr. Öğretim Üyesi Terzi ölen hayvanların otopsinin yapılmasının, hastalığın teşhis edilmesinde önemli olduğunu vurgulayarak patolojik analizlerin önemini anlattılar. Muhtarlara toprak örneği alımı, MERLAB laboratuvarında gerçekleşen toprak ve patoloji analizlerinin tanıtılması gibi konular ile ilgili bilgilendirmeler de yapıldı.

Özel Haber

Bakmadan Geçme