• Haberler
  • Eğitim
  • Yetişkin Dünyasında Çocuk Edebiyatının Rolü Anlatıldı

Yetişkin Dünyasında Çocuk Edebiyatının Rolü Anlatıldı

Öğretmen Akademileri kapsamında düzenlenen Şehir ve Kültür Akademisi'nde 'Yetişkin Dünyasında Çocuk Edebiyatının Rolü' anlatıldı.

Öğretmen Akademileri kapsamında düzenlenen Şehir ve Kültür Akademisi'nde "Yetişkin Dünyasında Çocuk Edebiyatının Rolü" konusu Akademisyen-Yazar Dr. Melike Günyüz tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Konferans Salonu’nda anlatıldı. 

Etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Şube Müdürü Vedat Terlemez ve öğretmenler katıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Hasan Gümüş; “Öğretmen Akademilerimiz Kastamonu'da tüm hızıyla devam ediyor. Alanında uzman birçok yazarımızı, birçok kıymetli bilim insanını sizlerle bir araya getirme gayreti içindeyiz. Bugün de yine çok önemli bir konu olan ‘Çocuk Edebiyatı’ konusuyla bir aradayız. Bunun içerisinde pek çok konunun da yer aldığı geniş bir perspektiften olaya nasıl bakacağımızla ilgili güzel bilgiler vermek üzere hocamız aramızdalar. Çocuk edebiyatı dediğimiz zaman bir çocuğun geleceğe, emin adımlarla yürüyebilmesi, kendini ifade edebilmesi, karşıtlıklar arasındaki doğruyu bulabilmesi, bir olayı anlamlandırabilmesi, analiz etmesi, analitik bir bakış açısıyla yaklaşabilmesi önemlidir. Bunları da kazanırken zengin bir dile sahip olması gerekiyor. Bunun yolu da okumasından, araştırmasından geçiyor. Okurken de her yaş durumuna göre farklı eserlerden masal, destan, hikâye, roman gibi hepsinden bir bilgi kazanacağı ve bu kazandıkları da kendi hayatına ve davranışa dönüştüreceği bir yol belirlemesi gerekiyor. Bunun için de birçok örneğe ihtiyaç var. Şu anda hızlı ve dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu çağın getirdikleri aynı zamanda da belli tedbirler alınmadığı zaman gelişimi engelleyecek durumlarla karşı karşıyayız. Bunun için çocuklarımızın çok yönlü yetiştirilmeleri gerekiyor. Dil zenginliklerinin öncelenmesi gerekiyor. Yeni müfredat çalışmasında da ifadesini bulan aklıselim, kalbiselim zevkiselim şekilde yetiştirilmeleri önemlidir. Öğrencilerimizin kendilerini değişik alanlarda kendi yetkinliklerini artırması adına mutlak surette bizlerin kendimizi yenilememiz gerekiyor. Farklı bakış açılarının, farklı düşünce dünyasındaki insanların ve aynı olaya farklı yorumlar getirebilecek kişilerin bu şekilde aydınlatıcı bilgiler vermesini önemsiyoruz. Bundan sonraki süreçte de her alanda çok farklı konuklarla bir araya gelmeye devam edeceğiz. Farklı bakış açılarının, farklı düşünce dünyasındaki insanların ve aynı olaya farklı yorumlar getirebilecek kişilerin bu şekilde aydınlatıcı bilgiler vermesini önemsiyoruz. Bundan sonraki süreçte de her alanda çok farklı konuklarla bir araya gelmeye devam edeceğiz. Seminerimizin başarılarla geçmesini temenni ediyor, kıymetli konuğumuza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Programın sonunda İl Müdürü Hasan Gümüş Akademisyen-Yazar Dr. Melike Günyüz'e plaket takdim etti.
 

Bakmadan Geçme