Feyzanur Şenel

Spordan sonra kaslar neden ağrır?

Feyzanur Şenel

Spor yapmak ülkemizde pek yaygın olmayan bir durum. Her ne kadar genellikle kilo problemi olanların spor yaptığını görsek de aslında sağlık için son derece gerekli. Spor sonrası ağrı ise birçok kişinin spor yapmama sebebi. Bazı kişilerse bunun gelişim olduğunu düşünerek motive oluyor. Peki kaslar neden spordan sonra bu kadar ağrıyor?

Vücudumuzda hücreler enerji üretmek için solunum yaparlar. Hücre solunumu oksijenli ve oksijensiz olmak üzere ikiye ayrılır. Vücut enerji üretmek için öncelikle oksijenli solunumu tercih eder çünkü buradan gelen enerji miktarı son derece fazladır. Ancak bunun için akciğer kapasitenizin son derece gelişmiş olması gerekir. Oksijenli solunum yetmediğinde oksijensiz solunum devreye girer. Bunun sonucunda kaslarda laktik asit denen bir madde birikir. Laktik asit yorgunluğa ve uyku haline neden olur. Aynı zamanda birikimiyle kaslarda ağrı yaşanır. Ağrının bir sebebi de kasların kullanılması sonucu oluşan mikro yırtıklardır. Ancak bu korkulacak bir durum olmayıp kas gelişimine zemin hazırlar.

Spor sonrası ağrıyı minimuma indirmek için ısınma ve soğumanın mutlaka yapılması, antrenman şiddetinin iyi ayarlanması gerekir. Soğuma sırasında uzun germe egzersizlerine yer vermek ağrınızı oldukça azaltır. Aynı zamanda ılık duş, sporda kaybedilen su ve minerallerin geri alınması da kasılmalarınızı azaltarak size yardımcı olabilir.

Hareketli bir haftanız olsun!

Yazarın Diğer Yazıları