Serap Oruç

İnsan Olarak Gitmek Bizim Seçimimiz

Serap Oruç

Yaşadığımız şu hassas zaman içerisindeki günlerde her gün Filistin topraklarından yüreğimize düşen bebeklerin, çocukların ve masum insanların şehit haberlerinin acısı ile ciğerimiz yanıyor. İslam kardeşliğinin dışında insan kardeşi olamamanın, insan beraberliğinin kutsal sesini duyamamanın acısını iliklerimizde hissediyoruz ve vicdanlarının sesine sağır insanların teknoloji ile büyürken zulüm ile küçüldüğüne şahitlik ediyoruz. 

İnsanın duygularını yok sayıp, madde üzerinde yoğunlaşıp robotlaştığında neler olabileceğini canlı kanlı izliyoruz. 

Kainattan sevgiyi, saygıyı, duyarlı olmayı aldığımız vakit geriye kalacak olanın sadece güçlü olanın güçsüz olanı ezip yok edecek olduğunu hissedebiliyoruz.

Her gün gelişen teknoloji ve yapay zekayla kötülerin kötülüğü büyütüp iyiliği ufalttığına şahitlik ediyoruz.

Sevgiyi, saygıyı, duyarlı olabilmeyi, duyguları yok saymadan teknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda gelişmeyi, enerjini, gücünü, yeteneğini tembellik etmeden iyiliğin büyümesi için kullanmanın önemini artık idrak etmeliyiz.

Bu dünyaya gelirken insan olmak belki seçim değildi. Lâkin şimdi buradayız ve insan geldiğimiz bu dünyadan iyiliğe niyetlenmiş, iyiliği büyütüp geliştirmiş, savaşlar için değil barışlar için, kötülük için değil iyilik için didinmiş, kötülüğü engellemeye gayret göstermiş iyi bir insan olarak gitmek bizim tercihimiz ve bizim seçimimiz.

Dilerim yaşanan soykırımdan, katliamdan her birey bireysel farkındalık elde eder ve karakteri, kişiliği, donanımı sağlamlaşır. İyilik uğruna ayağa kalkanlara selam olsun. Saygılar.

Yazarın Diğer Yazıları