Serap Oruç

Ya Verir, Ya Vermeyerek Verir

Serap Oruç

Anlatılana göre vaktiyle İbrahim Ethem Hazretleri, tâcı ve tahtı terk ediyor ve yıllar sonra yolu kendi yaptırdığı camiye düşüyor. Camide  yatsı namazı kılıyor. Dışarıda kar var, hava çok soğuk, "Şurada kıvrılayım da sabah olunca giderim” diye düşünüyor, tam o esnada caminin bekçisi geliyor.

Bekçi: “Ne yapıyorsun burada” diyor.
İbrahim Ethem: “Müsaade et şurada yatayım, hava çok soğuk, sabah namazından sonra gideceğim” diyor.
Bekçi bacağından tutuyor onu ve “İBRAHİM ETHEM SENİN GİBİ ÇULSUZLAR İÇİN YAPTIRMADI BU CAMİYİ” diyor ve bacağından sürükleye sürükleye, kafasını merdivenlere vura vura atıyor kendisini dışarıya.
İbrahim Ethem “Ben bu camiyi yaptırdım” diyemiyor kibir olur diye. Çaresiz şehre gidiyor, her taraf kapalı, sadece bir yer açık, bir ekmek fırını. Kapıyı çalıyor ve sabaha kadar oturma müsaadesi istiyor, Orada çalışan işçi “geç otur” diyor, Aradan bir-iki saat geçiyor, Sabah ezanı okunmaya başlıyor, ezan okunduktan sonra işçi dönüyor.
“Hoş geldiniz nereden gelip nereye gidiyorsunuz isminiz ne?" diye soruyor.
İbrahim Ethem de: “Ben iki saattir burada oturuyorum şimdi mi geldi aklına sormak” diyor.
Fırıncı da “Ben bu fırında işçiyim, iki çocuğum var, iki de yetime bakıyorum, ben onlara şimdiye kadar haram lokma yedirmedim, senin geldiğin vakit benim mesai saatim dâhilindeydi. Ezan okundu mesaim bitti, Seninle istediğin kadar konuşabiliriz, şimdi kazancıma haram karışmaz” diyor.

İbrahim Ethem “Sen ne güzel adammışsın, Senin Allah ’tan bir şey isteyip de olmadığı vakit oldu mu?” diye soruyor.
“Ben Allah’tan ne istediysem verdi, Fakat Allah’tan bir şey istedim, Onu bana vermedi, Allah’a yalvardım, bana İbrahim Ethem Hazretlerini göster diye, bana onu göstermedi” diyor.

İbrahim Ethem Hazretleri de;

"O ALLAH ÖYLE BİR ALLAH Kİ “İBRAHİM ETHEM'İN BACAĞINDAN SÜRÜKLEYE SÜRÜKLEYE, KAFASINA VURA VURA GETİRİR SANA GÖSTERİR, SEN YETER Kİ YÜREKTEN İSTE" diye karşılık veriyor.

Yani özetle gayretin, çabanın, sabrın içerisinde ulaşmak istediklerini sadece Allah’tan isteyenin umudunu sadece Allah'a bağlayanın geri çevrildiği görülmemiştir. Sen yeter ki sadece O'ndan iste ya verir, ya vermeyerek verir. O'ndan gelecek her neticeyi hayır bilerek iste. Saygılar.
 

Yazarın Diğer Yazıları